• by hair
  • 22 Şubat 2022
  • 0

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir?

Saçları tıraş etmeye gerek kalmadan yapılan saç ekimine tıraşsız saç ekimi deniyor. Bu yöntemde saçların üst, ön veya yan kısımlarının tıraş edilmesine ihtiyaç duyulmaz. Günümüzde sık uygulanan bir yöntem olması ile ön plana çıkar. Donör olanı olarak kullanılan başın arka kısmının tıraş edilmesi uygulama için yeterli oluyor.

Tıraşsız saç ekimi işlemi özellikle uzun saçlı kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilir. Bu sayede kök alınan arka kısım uzun saçlar kullanılarak kamufle edilebilir. Yöntemde uzman hekim tarafından saç ekimi için alan çizilir. Daha sonra ise uygulama için gerekli planlama sağlanır.

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Tıraşsız saç ekiminde farklı yöntemler uygulanması mümkündür. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilen muayene ve tetkikler doğrultusunda hangi yöntem kullanılarak saç ekimi gerçekleştirileceğine karar verilir. Tıraşsız saç ekimiyle oldukça başarılı sonuçlar elde edildiğini belirtmekte fayda var. Bu yöntem uygulanırken doktorlar oldukça dikkatli ve titiz bir şekilde hareket eder. Operasyon kapsamında yapılan ilk şey konsültasyon aşamasıdır. Bu aşamada gerekli planlama yapılır ve saç ekimi için çizimler gerçekleştirilir. Bu aşamadan sonra saç yıkanır ve sterilize edilir. Ardından da donör bölge belirli bir oranda tıraş edilir.

Donör bölge hazırlandıktan sonra uygulama için gerekli olan saç kökleri bu bölgeden dikkatli bir şekilde toplanır. Sonrasında ise uygulama alanına ekilecek olan saç kökleri için gerekli olan kanallar açılır. Kanalların açılması ile toplanan saç kökleri bu kanallara ekilmeye başlanır. Operasyonun son aşaması bu şekildedir. Uygun görülmesi halinde saç güçlendiren kür ve benzeri şeyler de uygulanabilir. Operasyonun ardından doktorun talimatlarına uyarak başarılı ve sorunsuz bir iyileşme süreci geçirmek mümkündür.

Tıraşsız Saç Ekimi Yöntemleri

Saç ekimi günümüzde birçok insanın kendine olan özgüvenini yerine getiriyor ve daha iyi hissetmelerini sağlıyor. Özellikle estetik açıdan oldukça faydalı bir uygulamadır. Saç ekim işlemi farklı yöntemler kullanılarak yapılabiliyor. Bu doğrultuda da uygulana yöntemler, özellikleri ve uygulama şekilleri değişkenlik gösterebiliyor. Belirtmek gerekir ki tıraşsız saç ekimi uygulanan yöntemlerden birisi FUE saç ekim yöntemidir. Aynı zamanda bir diğer yöntem olarak ise DHI saç ekimi gösterilebilir. FUE yöntemi foliküler ünite ekstraksiyonu olarak açıklanırken DHI ise doğrudan saç ekimidir.

FUE olarak adlandırılan tıraşsız saç ekim yöntemi günümüzde birçok kişide uygulanıyor ve etkili sonuçlar ortaya koyuyor. Tek seansta uygulanan bu yöntem oldukça faydalıdır ve yüksek sayıda greft ekimi yapma imkanı sunar. Diğer tıraşsız saç ekim yöntemi olan DHI ise her bir saç kökünden 3 adete kadar saç kökü çıkarabilmesi ile ön plana çıkan bir yöntemdir. Her iki yöntem ile de kişinin bütün saçlarını tıraş etmeye gerek kalmadan kolay ve başarılı bir şekilde saç ekmek mümkün oluyor.

Tıraşsız Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Tıraş olmaya gerek kalmadan yapılan saç ekimi birçok farklı insana uygundur. Genel olarak ihtiyacı olan herkesin bu yöntemden yararlanabileceğini söylemek mümkündür. Bu doğrultuda da saç ekiminde en fazla tercih edilen yöntemlerden birisi olmayı başarıyor. Özellikle kadınlar tarafından oldukça beğenilen bir yöntemdir. Çünkü kadınlar genel olarak saçını kestirmeyi istemez ve bunu tıraşsız bir şekilde yapmak oldukça avantajlıdır.

Tıraşsız saç ekme işlemi öncelikle saç kaybı yaşayan ve ekim sırasında saçlarını kesmek istemeyen kişiler için son derece uygun bir yöntemdir. Aynı zamanda bir kazadan ya da hastalıktan kaynaklı olarak kısmi saç kaybı sorununa sahip olan kişiler de tıraşsız bir şekilde ekim yaptırabilir. Bunların yanı sıra tıraşsız saç ekimi alın bölgesinde açıklık olan kişiler için de hem uygun hem de avantajlı bir yöntem olması ile ön plana çıkar. Saçın üst kısımlarının seyrek olması durumunda yine tıraş etmeye gerek kalmadan ekim yapılıyor ve saçların sıkılaşması sağlanıyor. Bunlar ve benzeri kişiler tıraşsız saç ekiminden diledikleri zaman yararlanabilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

Saç ektirme konusunda en fazla tercih edilen yöntemlerden birisi olarak ön plana çıkan tıraşsız saç ektirme birçok avantaj sağlıyor. Teknolojinin ve genel olarak sağlık alanının gelişmesi ile birlikte saç ekim yöntemleri de hem daha avantajlı hem de başarılı olmuştur. En önemli avantajlarından bir tanesi yapılan saç ekiminin belli olmamasıdır. Uzun saçlı kişiler ekim yaptırdıktan sonra ortalama 10 gün içerisinde saç ekimi artık belli olmaz. Aynı zamanda tıraşsız saç ekimi sonrasında çok süre geçmeden hızlı bir şekilde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bu konuda da oldukça avantajlı bir uygulamadır.

Tıraş olmaya gerek kalmadan yapılan ekim işlemleri pratik olması ile oldukça fazla kullanılır. Uzun saçlı kişilerin saçlarını kesmeye gerek kalmadan işlem yapılır. Bu sayede de tekrar saçları uzatmaya gerek kalmaz. Bu yöntemin sağladığı önemli avantajlardan bir tanesi de yüksek başarı oranları sunmasıdır. Yani istenen saç görüntüsüne kolay bir şekilde sahip olunması sağlanır. İyileşme süresi de oldukça kısadır. İşlem sırasında da iyileşme sürecinde de kişi kendini rahat hisseder.

Tıraşsız Saç Ekimi Dezavantajları

Saç ekim yöntemleri genel olarak avantajları ile ön plana çıkar. Ancak her yöntemde olduğu gibi tıraşsız saç ekiminde de birtakım dezavantajlar bulunması mümkündür. Öncelikle belirtmek gerekir ki işlemin herkes tarafından yapılması mümkün değildir. Alanında uzman hekimler tarafından uygun bir sağlık merkezi, estetik merkezi ya da hastanede yapılması gerekiyor. Aynı zamanda yoğunlaştırma yapılacağı zaman saç kökleri arasında bırakılacak mesafeye çok dikkat etmek gerekir. İşlemin başarısı açısından bu da son derece önemli bir konudur.

Tıraşsız saç ekiminin dezavantajları arasında süre önemli bir etkendir. Diğer yöntemlere göre daha dikkatli ve yavaş işlem yapmak gerekir. Bu nedenle de uygulamanın süresi biraz uzun olabiliyor. Operasyondan sonra enfeksiyon ve yan etki risklerinin az olması için çok steril bir ortama ihtiyaç duyulur. Genel olarak dezavantajlar arasında bunlar gösterilebilir. Ancak avantajları oldukça fazladır ve başarı oranı da yüksektir. Bu sayede de birçok insan tarafından yaygın olarak tercih edilen bir saç ekim yöntemidir.

Tıraşsız Saç Ekimi Sonuçları

Saç ekimi insanların daha iyi bir görünüme sahip olmasını ve özgüveninin artmasını sağlayan bir uygulamadır. Genel olarak tıraşsız saç ekimi bu noktada sağladığı avantajlar ile fazlasıyla ön plana çıkıyor. Bu yöntem ile saç ektiren kişiler ilk olarak doğal bir saç görüntüsüne sahip olur. Yani saç ekildiği siz söylemediğiniz sürece çevreniz tarafından fark edilmez. Aynı zamanda iyileşme süreci sorunsuz bir şekilde geçer. Uygulama yapıldıktan sonra 10 gün içerisinde kabuklanmalar meydan gelir ve geçer. Kızarıklığın geçmesi ise ortalama 1 ay sonra olur. Belirtmek gerekir ki kişinin saçları uzunsa tıraşlanan donör bölge de belli olmaz. Doktor talimatlarına uyarak kısa sürede etkili sonuçlar görebilirsiniz.

Tıraşsız Saç Ekimi İle Tıraşlı Saç Ekimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tıraşsız ve tıraşlı saç ekimi arasındaki en önemli fark psikolojik baskı olmamasıdır. Birçok insan saç ektirdiğini gizleme gereksinimi duyabiliyor. Tıraşsız saç ekiminde böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuyor. Aynı zamanda tıraşsız saç ekimi yönteminde kişilerin mevcut saç stillerini kaybetmemesi sağlanır. Yani saç stiliniz korunarak işlem yapılır. İşlem yapılan bölge saçlar ile kamufle edildiğinden saç ekimi yapıldığı belli olmaz. Saçlar kazınmadığı için işlem yapılan kişiler normal hayatlarına hemen dönebilir. Ancak diğer yöntemlere göre daha fazla zaman ve emek gerektiren bir yöntem olarak ayrılır. Genel olarak tıraşlı ve tıraşsız saç ektirme uygulamaları arasında bu tarz farklılıklar bulunur.

Tıraşsız Saç Ekimi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Tıraşsız saç ekim uygulamasından yararlanmak isteyen kişilerin bu işlemden önce bilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Öncelikle tekrar belirtmek gerekir ki diğer yöntemlere göre daha fazla dikkat ve emek gerektiren bir işlem olduğunda operasyon süresi de buna bağlı olarak uzar. Aynı zamanda bilinmesi gereken bir diğer önemli konu da tıraşsız olmasına rağmen bir miktar tıraş etme işlemi yapıldığıdır. Yani hiç tıraş etmeme gibi bir durum yoktur. Donör bölgenin tıraş edilmesine ihtiyaç duyulur. Ancak bu konuda endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü donör bölgeden kök alımı yapıldıktan sonra saçlar ile kamufle edilmesi mümkün oluyor. Tıraşsız saç ekiminin en önemli özelliklerinden ve avantajlarından bir tanesi olarak bu unsur gösterilebilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Fiyatları 2022

Tıraşsız bir şekilde saç ektirmek isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi bu işlemin fiyatları oluyor. Fiyatlar çeşitli unsurlara ve faktörlere bağlı olarak değişebiliyor. Öncelikle hangi tekniğin kullanıldığına bağlı olarak farklı fiyatlar söz konusu olduğu söylenebilir. Yani FUE, DHI gibi tekniklerden hangisinin kullanıldığı doğrultusunda ödenecek ücretler de değişir. Aynı zamanda ne kadar büyük bir alana saç ekileceği de fiyatları belirlenmesinde etkili olan unsurlar arasında yer alır. Çünkü uygulama alanı ne kadar büyük olursa tıraşsız saç ekimi kapsamında kullanılacak greft sayısı da artar. Greft sayısı arttıkça da ücretler yükselir. Bu uygulama normal saç ekim tekniklerine göre daha fazla dikkat, zaman ve emek istediğinden dolayı fiyatların biraz daha artması söz konusudur.

Kısa Saçlı Erkek ve Kadınlarda Tıraşsız Saç Ekimi

Kısa saçlı erkek ve kadınlarda ense bölgesi bir parmak kalınlığında olacak şekilde iki şerit halinde tıraşlanır. Kısa saç olarak genellikle 4 cm civarında olan saçlar kabul ediliyor. Ense bölgesinde yeterli alan tıraşlandıktan sonra saç kökleri toplanır. Üstteki saçların kesilmemesi sayesinde ense bölgesi kamufle edilir ve herhangi bir işlem yapıldığı belli olmaz. Tıraşlanan ense bölgesinden toplanan saç kökleri ise seyrek olan alanlara dikkatli bir şekilde ekilir. Kısa saçlı olan kadın ve erkekler için bu yöntem oldukça fazla uygulanıyor. Yüksek başarı oranı, hastanın konforlu olduğu uygulama süreci ve hızlı iyileşme süreci ile öne çıkan bir yöntemdir.

Uzun Saçlı Kadınlarda ve Erkeklerde Tıraşsız Saç Ekimi

Tıraşsız saç ektirme yöntemi özellikle uzun saçlı kişiler için son derece uygundur. Bu nedenle de kadınlar için ideal yöntemlerden birisi olurken erkekler tarafından da sık tercih edilir. Ense kısmında ufak bir alanın tıraş edilmesi ve buradan saç köklerinin toplanması yeterli olur. Kişinin saç tarzı ve şekli herhangi bir şekilde bozulmaz. Uzun saçlı olunmasından dolayı da tıraş edilen küçük ense alanı çok kolay bir şekilde kamufle edilir ve görünmez. Toplanan saçlar; dökülme, kayıp, seyrekleşme olan bölgelere doğru ve dikkatli bir şekilde ekilir. Saçını kestirmeden saç ektirmek isteyen kişiler tıraşsız saç ekimi yöntemini tercih edebilir.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call now

WhatsApp chat